Bělehradská 118, Praha 2 Tel.: 222 522 322 darkovka@darkovka.cz

Blog


Novější 1

Krásné Vénoce všem

Bez názvu-1.jpg

KRÁSNÉ VÁNOCE 

Ony ty babičky měly pravdu, když nám říkaly, že čím budeme starší, tím nám čas poletí rychleji. A tak nám rok 2018 pomalu kompletně prosvištěl životem, aniž bychom si toho stačili všimnout.

Pro všechny na Dárkovce je vánoční čas spojen s velkým množství úsilí, práce a přiznejme si to, mnohdy i stresu. Zároveň je to i pro nás období, kdy se snažíme zastavit, užívat si svých nejbližších a dopřát si více klidu.

Budeme tu pro vás až do pátku 21.12. 2018. Pak už i my vykročíme vstříc zaslouženému volnu. Vážíme si všech našich zákazníku a slibujeme, že i v roce 2019 bude platit heslo: "Svým zákazníkům splníme, co jim na očích uvidíme:-)" Nejsme sice žádné kouzelné babičky.......ale snažíme se našim zákazníkům poskytovat ty nejlepší služby.

Celý tým Dárkovky děkuje za přízeň. A teď jen malé desatero pro následující dny:

1, Ježíškovi nevadí špinavá okna, on nechce být na štědrý den viděn.

2, Nic nikdy není úplně perfektní, perfektní jste maximálně vy, když se přestanete snažit být perfektní.

3, Pokud nezpíváte přes rok, tak teď je ten správný čas (a nemusí to být jen ve sprše :-)

4, Design není důležitý, Vánoční je vše, co je barevné, co se třpytí, nebo co je dostatečně velký kýč.

5, Dotýkejte se, třením vzniká teplo a já si myslím, že i láska

6, Ať máte v bříšku útulno jako v pokojíčku (moc harampádí na hromadě nevypadá dobře, ale minimalismus a Vánoce - to také nejde příliš dohromady).

7, Drže se hesla "Kvalita je více než kvantita" (To platí ve všech směrech i o návštěvách, odstřihněte ty nepříjemné povinné návštěvy, které vás už roky štvou a věnujte čas všem, s kterými je vám dobře).

8, Dopřávejte si s rozumem (není nutné sníst doma všechno cukroví, u sousedů ho také mají spousty :-)

9, Zkuste být jako děti (a když nevíte jak na to, tak si najděte nějaké dítě v blízkém okolí a chvíli jen pozorujte jak se na věci dívá. Zkuste si ve svých očích "nahodit" stejnou jiskřičku a budete se radovat i ze světýlek na stromečku.).......a když se tohle nezdaří, tak alkohol to jistí :-)

10, Není důležité MÍT, ale BÝT....Nikdo na smrtelné posteli si nestěžoval, že měl málo aut, málo domů, nebo málo televizí,.....A tak se někdy stačí zhluboka nadechnout a rozhlédnout se kolem sebe, uvědomit si, že to TADY A TEĎ je nakonec to nejvíc co máme.

KRÁSNÉ SVÁTKY A ŠŤASTNÝ ROK 2019 VŠEM,

Vaše DárkovkaJak DÁRKOVKA pomáhá?

Bez názvu-baby.jpg

Jsme malá firmička a přesto nám velmi často chodí různé žádosti o finanční příspěvky či materiální pomoc. Prostředky, které můžeme tímto směrem využít, jsou omezené a proto si pečlivě vybíráme projekty, které chceme podpořit. Poslední slovo má samozřejmě majitelka firmy, paní Helena Květová. Občas je časově docela náročné, zjistit o daném projektu, co nejvíc informací, ale podpořit správnou věc a pomoci někomu, kdo je v úzkých, to vše za to stojí.

Aktuálně jsme poslali peněžní dar (3000 Kč) na nový Baby box, který bude přímo u nás na Praze 2. Právě to byla jedna z věcí, která nás přesvědčila, rádi podporujeme projekty, které se týkají naší lokality.

O smyslu babyboxů se nemusíme nijak dlouze rozepisovat. Pomáhají řešit akutní situaci v rodině, zachraňují život nově narozenému človíčkovi. Život je občas velmi nevyzpytatelný a každý z nás se může dostat do velmi těžké situace. Někdy nám může připadat, že není cesta ven a člověk pak může udělat zkratkovité rozhodnutí, kterého pak lituje po zbytek života. Babybox pomáhá právě v těchto situacích. Pomáhá nejenom čerstvě narozenému miminku, kterému je okamžitě poskytnuta veškerá péče, ale i maminkách (rodinám), které se dostanou do tak tíživé situace, že nejsou schopni se o dítě postarat. Babybox je zkrátka naděje na lepší život pro všechny, dát si nový start a druhou šanci – a proto tento projekt podporujeme.

Děkujeme Ludvíku Hessovi, který je zakladatelem babyboxů a přejeme hodně štědrých dárců.

Chcete také pomoci? Podrobnější info naleznete zde:

http://www.babybox.cz/?p=jak

 LÉTO JE TU :-)

Bez názvu-1.jpg

Školní rok nám končí a začínají prázdniny, léto, doba dovolených. Týká se to i nás všech na Dárkovce. Léto je pro nás také dobou, kdy trávíme více času s rodinou, užíváme si slunce i vodních radovánek. Hlavu ale máme plnou nápadů a ty nejzajímavější často přijdou v době, kdy dovolíme tělu i mysli odpočívat. Dárkové koše, dárkové balíčky, kvalitní čokolády i luxusní lahve alkoholu – to vše na Vás čeká na prodejně i během letních měsíců. Upravíme pouze otevírací dobu, ale můžete čekat profesionální přístup jako vždy. Kvalitní služby jsou to, na čem stavíme.

V pátek si půjdou děti pro vysvědčení a možná budou chtít obdarovat své oblíbené učitele originálním dárkem – aktuálně naleznete širokou nabídku dárečků pro učitele v našich novinkách:

http://www.darkovka.cz/katalog/novinky

Za celý náš tým Vám přejeme překrásné léto, mnoho nezapomenutelných zážitků. Poznávejte nová místa, nové lidi, nové chutě. Nechte se inspirovat pozitivní energií letních dnů, ugrilujte si nějakou dobrotu, namíchejte si lahodný drink, skočte do třpytivé vody a užijte si každou minutu léta 2017.

A pokud Vás čeká rodinná oslava a budete chtít oslnit originálním dárkem, vzpomeňte si na nás. Prohlédněte si širokou nabídku dárkových košů a dárkových balíčků a nezapomeňte juknout i  na aktuální novinky, které Vám budeme přinášet i v létě.

Katalog našich produktů:

http://www.darkovka.cz/katalog

 

KRÁSNÉ LÉTO VŠEM,

Přeje celý tým Dárkovky.

 

 VÁNOCE 2016

Bez názvu-1.jpg

Blíží se konec roku a na Dárkovce jedeme na plný plyn. Prosinec je pro nás nejnáročnějším měsícem roku, ale stejně jako všichni ostatní, i my si chtě nechtě, koncem roku zabilancujeme. V týmu máme samé ženy a podle toho to také vypadá.

1, Nejvíc čokolády sní paní majitelka Helena. Ani to nemusíme vážit, Helena svůj čokoládový režim dodržuje pečlivěji než pitný. (Koneckonců je majitelka Dárkovky, takže přísun té nejkvalitnější čokolády je stále a plynule zaručen.)

2, Za uplynulý rok jsme na prodejně vypily cca 700 litrů čaje (převažuje ovocný a zelený, protože myslíme na naše zdraví). Kávy podstatně méně (Tady už se lišíme v preferencích. Někdo frčí v silné černé, co umí nakopnout. Někdo raději s mlékem a přiznáváme se…někdy i cukrem – jako by ho na Dárkovce už tak nebylo dost?! Stydíme se!)

3, Alkohol konzumujeme pravidelně v menších dávkách (Samozřejmě nikdy ne na prodejně, výjimečně po zavírací hodině, když šéfová zavelí.) Musíme, jak jinak bychom pro Vás vybrali ta nejlepší a nejvytříbenější vína? Pro kvalitu naší práce je třeba přinášet i oběti. (A v tomhle případě se obětujeme rády.)

4, Jsme vrchní ochutnávači celého našeho sortimentu, ale samozřejmě se snažíme vypadat k světu. Pravidelně hubneme, ale umíme i přibírat (to je holt daň za to, když se snažíme, aby se k Vám dostalo to nejlahodnější zboží).

5, Tento rok jsme pro Vás vytvořili přes 2000 dárkových košů nejrůznějších barev a velikostí. Dárkové koše byly plné gurmánských specialit, sladkostí, slaných vychytávek, zdravých produktů, zkrátka plnily jsme je s láskou vším, co jste si u nás vybrali. Dárkových balíčků, dárkových kazet, či boxů, bylo mnohonásobně více, ty už spočítat nezvládneme.

6, Opět zjišťujeme, že se k nám rádi vracíte. Potkáváme se s Vámi pravidelně, víme o Vás a snažíme se, aby Vám na prodejně nic nechybělo. (Já i moje kolegyně si také každá ujíždíme na nějaké dobrotě….a běda, když se dodavatel opozdí.)

7, Rok 2016 byl i o přílivu nových zákazníků, proto zařazujeme stále novinkové, neokoukané produkty, které by mohly zaujmout. A o to se chceme snažit dál, hlavně neustrnout a hledat další nové zboží, které se bude líbit.

Rok 2016 byl náročný, plný nových výzev, překonávání překážek. Byl ale také plný smíchu, dobré nálady, pozitivní energie……K tomu, že jsme tu stále s Vámi, přispíváte hlavně vy…naší zákazníci a proto se budeme snažit v novém roce 2017, abyste si k nám znovu našli cestu.

Za celý tým Dárkovky Vám přeji

KRÁSNÉ A POHODOVÉ VÁNOCE

A ROK 2017 AŤ JE VE ZNAMENÍ SPLNĚNÝCH SNŮ A PŘÁNÍ (I my dospělí si je musíme plnit, na to nezapomínejme)

Katka

DÁRKOVKA

 Pomáhejte s námi:-)))

Blíží se advent a ním i čas, kdy se více zamýšlíme nad smyslem života, nad vztahy, vzpomínáme a také děláme plány do budoucna. Někdo se právě nachází ve šťastné fázi života, kdy drží všechny trumfy ve svých rukách (a možná o tom ani neví).Jiný každý den bojuje za lepší budoucnost pro sebe a své blízké. V našich životech je mnoho proměnných, ale v podstatě je jen na nás s jakou energií dokážeme čelit všemu, co nás potká. Jsou mezi námi lidé, kteří si jako své poslání zvolili pomáhat. Je pár organizací, kterým věří celý náš tým Dárkovky a chceme přidat svou "trošku do mlýna." 

Ne každý může přispět finančně či materiálně, někdy stačí mnohem méně. Jsou maličkosti, které zvládne každý z nás bez rozdílu. Třeba úsměv na cizího člověka ve výtahu, malá pomoc mamince s kočárkem, když se snaží dostat do autobusu. Sebrat drobnou minci, která odskočí cestujícímu při nákupu jízdenky. Pustit před sebe starou babičku, co za námi stojí ve frontě a sotva udrží těžký košík. Uvolnit místo v tramvaji té paní, co vypadá, že si pod svetr nacpala fotbalový míč. Kopnout do balonu, který se vám zakutálí pod nohy a malý kluci se stydí pro něj přiběhnout. Nebo také poděkovat své mámě, že ten nedělní oběd byl úplně epesní. Tátovi pochválit nově natřený plot, protože i když je ta barva úplně příšerná, makal na tom tři dny. A když se do toho pustíte s vervou, vzpomeňte si i na tu nepříjemnou kolegyni z práce, co se pořád mračí a stěžuje si na celý svět a kupte jí nějakou dobrou čokoládu.....třeba se něco změní. Protože každá maličkost, každý krok správným směrem, každé jemné zamávání motýlími křídly, může změnit svět. Určitě ne hned, ale dobré věci se nikdy nedějí osamoceně, vždy mají tendenci se na sebe nabalovat jako sněhová koule, když stavíte sněhuláka. Začne se s málem a nakonec tu váhu ani sami nemůžete unést, a pak se k vám někdo přidá a pomůže. Pořádného sněhuláka také nepostavíte sami:-))

Zde malá inspirace, komu můžete pomoci.

FANDI MÁMÁM

Projekt pro maminky samoživitelky:

Nedáváte finance, ale přispíváte konkrétní věcí konkrétní mamince. Díky tomu, že celý projekt řídí moderátorky TV Barrandov, můžete sledovat přímo na televizních obrazovkách jak konkrétní věci pomáhají a dozvíte se podrobnější info o těžkých osudech maminek, které do projektu vstoupily. Dárkovka kromě jiného chystá pro všechny maminky překvapení. Budeme Vás informovat, jakou měly rodinky radost.

http://www.fandimamam.cz/

fandi.png

DOBRÝ ANDĚL

Pomoc konkrétním rodinám:

Této organizaci přispíváme už od roku 2014. Pomáháme rodinám, které se dostanou do finanční i sociální tísně díky závažnému onemocnění. Líbí se nám i možnost, že si můžeme ověřit, kdo peníze dostává i jak s nimi nakládá.

https://www.dobryandel.cz/

dobry andel.png

FOR HELP

http://www.forhelp.cz/

ForHelp71.png

Pomoc dětem a lidem s autismem:

Osvěta ohledně autismu. Vznikl také úžasný projekt "Mazlení s koníkem", kdy se autistické děti setkávají s koňmi přímo ve stájích, což jim velmi pomáhá. Velkým cílem spolku je vybudovat komunitní centrum pro rodiny, kde se v nějaké formě vyskytne autismus, protože právě podpora je to nejdůležitější.

 

Pomáhejme si, ale nezapomínejme ani na to, že základem je mít rád sám sebe. Abychom lásku mohli upřímně předat dál, musíme jí sami v sobě cítit.

Přejeme krásný advent a budeme se na Vás těšit u nás na prodejně.

Vaše Dárkovka

 

 

 

 

 Pečeníčko, pečení

 

novinka 1.jpgNovinka 2.jpg

Většina z nás čas od času  (někdo denně) dostane chuť na něco hříšně sladkého, kalorického......no zkrátka na nějakou úžasnou dobrotu plnou cukru, čokolády a dalších úžasných ingrediencí. Nebudu se rozepisovat, aby Vám náhodou neukápla slina.

Každý jsme jiný, někdo ujíždí na čokoládě, jiný nemůže existovat bez vanilkové zmrzliny, nebo sójového suku (Ano, i takoví jedinci jsou mezi námi). Pak je tu část lidí (včetně mě), kteří možná z nostalgie (no jo, ty babičky tak dobře pekly) občas něco upečou. Já mám v repertoáru několik hvězdných stálic a na prvním místě stále zůstává obyčejná olejová bábovka. Palačinky dělám na sto způsobů a ty se také nikdy neochodí. (Už jenom těch variant, co se na ně dá namazat!) Když je čas a chuť, vrhnu se s dětmi do náročnějšího pečení a připravíme si domácí cheesecake, plný lahodného tvarohu. A někdy potřebuji na chvíli zabavit děti. To jen v kuchyni na linku připravím potřebné suroviny, trochu své malé kuchařinky poučím o chování v kuchyni (jako by to mělo smysl?!) a za chvíli už strkáme do lednice jahodové tiramisu. Pak ještě hodinka na úklid kuchyně a většinou hned následuje vana, protože takové kakao vám klidně zaleze do uší a nosních dírek a vůbec nechce ven. Ve finále zabavím děti na půl hodiny a sebe na dvě......

A právě proto, že u nás milujeme pečení a rádi zkoušíme nové věci, hned jsme museli vyzkoušet i nový produkt, který budeme v naší dárkové prodejně brzy nabízet. Tento týden jsme s dcerkami otestovaly novou směs na pečení sušenek. Už z celkového designu jsem byla nadšená. Veliká sklenice, kde po vrstvách rozeznáte všechny složky směsi. Překrásný dárek pro kohokoliv, kdo má rád sušenky. A ta chuť...... Příprava je více než nenáročná, jen přidáte jednu, dvě ingredience (podle zadání), promícháte a pak už jen vytvarujete sušenky jaké chcete a lupnete do trouby. Za chvíli už voní celá kuchyně, všichni se seběhnou a čekají až tu nádheru vyndáte a bude k mání. Pak už jen hlídáte, aby to nikdo nezačal baštit ještě horké (bacha na tatínky, jsou v tomhle směru hodně vynalézaví). Na závěr jen doporučuji ukořistit si alespoň kousek pro sebe, protože vyprázdnit pekáč zabere Vaší rodině jen pár vteřin.

Sledujte naše novinky, brzy v nich najdete originální směsi na pečení sušenek v dárkové skleněné dóze.

 

Přeji Vám pohodový víkend plný sladkých dobrot (protože právě víkend je na konzumaci hříšných sladkostí jako stvořený)

A pokud něco sladkého potřebujete už teď, doporučuji si zajít pro nějakou luxusní čokoládku:

http://www.darkovka.cz/katalog/cokolada-bonboniery

Vaše Káča z Dárkovky.

 Drazí učitelé, drahé učitelky…..máme Vás rádi (většinou)

obecna skola.jpg

Drazí učitelé, drahé učitelky…..máme Vás rádi (většinou....)

 

Učit se, učit se, učit se…..tak na tyhle slova na chvíli můžeme zapomenout. Letní prázdniny jsou opravdu za dveřmi, známky uzavřeny. Teď už se bude jen „výletovat“ a slavit nadcházející prázdniny. Žáci se rozloučí se svými učitely, učitelkami, školní batohy se uloží někam na dno skříně a všichni si budou užívat zasloužený odpočinek. A teď už jen hezky bilancujeme a vzpomínáme, jaký ten školní rok byl. Přidáváme pár vtipných hlášek, poznámek……

1, Odpověď z testu: Co je to pasát? (myšleno v zeměpisu – větry převládající v tropických oblastech). Odpověď: auto německé výroby

2, Odpověď z testu: Čím skončil život Mistra Jana Husa? – Smrtí.

3, Odpověď z testu: Francouzský král byl během revoluce oběšen na gilotině (Technicky nemožné.)

4, Z hodiny němčiny: „Vyplývá z testu nějaké ponaučení?“

Žák, který dostal špatnou známku: „Nejezdi do Německa, nedomluvíš se.“

5, Učitel při výkladu látky: „V gotice je všechno štíhlé a vysoké.“

Na to se ze třídy ozve: „Hm, asi nejsem gotický typ.“

6, Ponámka: „Nepřezouvá se, protože mu prý páchnou nohy!“ (Na tuto poznámku odepsal otec žáka: „Jako každýmu chlapovi“.)

7, Poznámka: „Vaše dcera jí svačinu následujícím způsobem – šunku sní, chleba vyhodí.“

8, Z testu: „Jedno z užitečných zvířat, které chováme, je prase. Z něj se dá použít opravdu vše. Maso ze předu i zezadu, kůže pro kožené věci, štětiny pro kartáče a jeho jméno jako nadávka.“

9, Ze slohové práce: „Paní učitelka má zdánlivě malá ústa, ale má ji dost velkou na to, aby na nás mohla křičet.“

10, Z testu: Co je to poloostrov?

Odpověď: Poloostrov je ostrov, který ještě není hotový. 

11, Z testu hudební výchovy: Znáte nějakou Mozartovu skladbu?

Odpověď: "Ne, ale znám Mozartovy koule"

12: Z testu: "Co je typické pro Tadžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán?"

Odpověď: "Výroba stanů!"

13, Hláška paní učitelky: „Jan Hus byl zapálený vlastenec.“

14, Hláška učitelky biologie: „Tak a dnes budeme pokračovat v rozmnožování.“

15, Poznámka: „Díval se na mě skrz zelené pravítko a smál se, že jsem zelená."

16, Poznámka: „Předstírá, že mě poslouchá a kulí oči.“

17, Poznámka: „Za zády se mi neustále směje do očí.“

18, Poznámka: „Nechtěl se mi postavit!“ (Vysvětlení: Žák se odmítl postavit na pozdrav učiteli na začátku hodiny.)

Ne na všechny pedagogy vzpomínám s láskou, ale pár takových se vždycky najde. Ty skvělé je dobré ocenit, vážit si jich, protože dělají hodně důležitou práci – nebo spíš mají důležité poslání. Pokud je chcete něčím překvapit, prohlídněte si naše aktuální novinky, určitě zde najdete nějakou drobnost, která vyloudí úsměv na tváří. Zkrátka - co takhle dárek pro paní učitelku či pana učitele?

Dárek pro učitele, učitelku:

http://www.darkovka.cz/katalog/novinky

Krásné prázdniny,

Vaše Dárkovka

 

 

 

 

 Originální dárek pro muže.

kolaz 1.jpgBez názvu-1.jpg

Originální dárek pro muže.

Často se mě kamarádky ptají na typ, co koupit své drahé polovičce, jakým dárkem udělat radost tatínkovi, případně jakou maličkost pořídit kolegovi z práce. Poslední dobou chtějí být všichni hrozně originální, akční, jede se na zážitky. Ovšem ne každý chlap skáče radostí do stropu, když dostane k narozeninám seskok padákem a ne každý tatínek se chce proletět letadlem a vidět své rodné město z ptačí perspektivy.

Možná je občas lepší dát si s dárkem trochu víc práce (a nemyslím tím teď pustit se do nějaké manufaktury a vyšívat chlapům monogramy na kapesníčky). Prostě si jen na chvíli sednout a přemýšlet, co ten náš chlap má vlastně rád. Od toho je třeba se odrazit. A pokud nám i pak nezbyde nic jiného než koupit zážitek na seskok padákem, tak pak jen houšť.

Právě ve chvílích, kdy tápeme, nás může zachránit dárkový koš, nebo dárkový balíček. Právě dárkový koš můžeme složit ze všemožných maličkostí, které náš partner miluje. Možná si v práci ke kafíčku dává nějaké výborné sušenky. Když se s vámi dívá na nějaký film, rád se napije dobrého koňaku, nebo si otevřete lahvinku kvalitního vína. Třeba je tak trochu kluk a pořád miluje modely aut (ano i to se dá dostat do dárkového koše, či balíčku). Možná máte doma velkého fotbalového fandu. To je pak hrozně jednoduché, protože motiv fotbalu se dá zařídit téměř na všem, dokonce máme i slivovici ve skleněné dóze ve tvaru fotbalového míče.

Mnoho mužů je také velkými gurmány a velký dárkový koš pro opravdového labužníka hraje všemi barvami. Dárkový koš může obsahovat delikatesní teriny, nakládanou šunku, zralé sýry, kořeněné salámy, nakládanou zeleninu, výtečnou francouzskou hořčici, marmelády z farmy, luxusní čokolády všech druhů, křehké slané i sladké pečivo, oříšky klasické i nakládané v medu, luxusní alkohol dle vašeho výběru………zkrátka si můžete zahrát na umělce a vybírat co Vás napadne.

My se zase postaráme o to, aby to všechno moc dobře vypadalo – zkrátka zařídíme, že až dotyčný dárkový koš dostane, vyrazí mu to dech. Nebo třeba bude dojatý, až uvidí tolik svých oblíbených věcí najednou. Anebo se rozesměje, protože není nad to, lupnout do koše i nějakou malou legrácku, třeba retro čokoládu na které je obrázek jeho prvního auta (starého favorita), nebo třeba klasickou dětskou frkačku, kterou si Váš táta vždycky kupoval na pouti a Vám o tom (bohužel) vyprávěl celé Vaše dětství. A pokud doma máte řemeslníka, který miluje svou práci….není nic jednoduššího, než přidat do dárkového koše čokoládové nářadí, pro zahradníka máme samozřejmě zahradnické (a totéž zařídíme pro golfistu, nebo šachistu).

K vybrání toho správného dárku je třeba kus Vás….protože jen vy víte, čím uděláte tu největší radost. Dá to někdy dost práce a pokud tápete, přijďte k nám na Dárkovku. Společnými silami dáme vše dohromady a nakonec z toho všeho vyjde DÁRKOVÝ KOŠ SNŮ. A bude to dárek, na který se nezapomíná, to Vám můžeme slíbit.

 Inspiraci nasávejte zde:

http://www.darkovka.cz/katalog/velke-darkove-kose

http://www.darkovka.cz/katalog/male-darkove-kose

http://www.darkovka.cz/katalog/darky-pro-muze

http://www.darkovka.cz/katalog/netradicni-darkove-kose

 

 RETRO

IMG_3328FIN.jpg

RETRO, aneb, co jsme milovali jako malí

Tady se naše vzpomínky budou hodně různit, podle toho, v jakém období jsme se narodili. Já se teď chci vrátit k době nedávno minulé a možná trochu nostalgicky. Zapomeňme teď na politické hledisko, rozhodně všechny ostatní aspekty komunistické doby nechci nijak „polidšťovat“ a přikrášlovat růžovými barvami. Přesto zde bylo pár dobrých (a teď mluvím opravdu jen o jídle) věcí a málokteré najdete na pultech i dnes. A někdy je sice najdete, možná i ve stejném „retro“ obalu, ale už to zkrátka není ono. Pamatuju si na tu lahodu, když jsme se školou vyrazili na pochoďák a z tašky zvané „žebradlo“ vytáhli sójový suk, nebo tatranku (byť trochu zpracovanou od sluníčka). Dnes už to tak nějak nechutná stejně, nevím, jestli větší vinu nese výrobce, nebo fakt, že je mi přes třicet a moje nejvíc nejoblíbenější jídlo už nejsou lentilky. Asi jsem zkrátka jen „vyrostla“ a chutnají mi jiné věci.

 Dávno už moje představa o největší pochoutce nezahrnuje plný pytlíček Vitacitu a ulepený žlutý prst. Ani mě nevzrušuje možnost zakoupení tří žvýkaček značky Perdro, které jsem postupně nacpala do úst a závodila v tom, kdo udělá větší bublinu. Popravdě už mi ani nepřipadá k popukání vypít co nejrychleji lahev žluté limonády, nebo kofoly a vykrkávat abecedu (a že jsme si od toho kdysi smíchy namohli břišní svaly a občas se málem i počůrali).

Matně v paměti ještě vylovím mléko v pytlíku a zde už legrace končí, neb si vzpomenu i na spousty nepříjemných nehod, za které mě rodiče zrovna nepochválili. Také si vzpomínám na tatarku v krabičce zkombinovanou s čerstvým rohlíkem (to už mi vysloveně naskočí husí kůže). Pak si vybavím letní dovolenou s naším taťkou na chalupě, když mamka musela pracovat a vaření bylo na tatínkovi. Luncheon meat, neboli hezky česky „lančmít“ od táty, pěkně s kečupem a špagetami, to byl gurmánský zážitek, který předčil téměř jakoukoliv mamčinu specialitu.

Ještě vím, že se řešilo, z které lahve je lepší pivo. Jen už nevím, jestli to byla hnědá, nebo zelená (asi proto, že pivo jsem tehdy ještě nepila).  Když jsem byla nemocná a ležela jsem v posteli, mamka mi hustě namazala chleba Májkou a pečlivě mi to nakrájela na kostičky, od té doby mám v sobě zafixováno, že paštika má až kouzelné léčivé účinky.

S láskou vzpomínám na dlouhé lízátko ve tvaru pruhované tyčky, které se nikdy nedalo slízat najednou a pak už jste ho museli vyhodit, protože se vám na něj nalepily všechny chlupy světa a pár mušek k tomu. Nedávno jsem ho někde viděla a už jsem ho měla v košíku, že bych udělala dcerám radost. Vzápětí jsem si ale uvědomila, jak moc je lízátko podobné hůlce Harryho Pottera a co by se s ním vše dalo dělat, poté se mi vybavila tvář dětské zubařky, jak na mě dělá „tytyty“ a raději jsem se přesunula do bezpečného oddělení ovoce a zeleniny.

Nostalgie je někdy trochu „mrcha“, protože má tendenci přetvářet vzpomínky a přikrášlovat…..ale přesto občas neodolám a koupím si něco, co si pamatuji z dětství. A i když to často nechutná stejně, i tak se mi vybaví spousta krásných a veselých zážitků……a to za to stojí!

I my na Dárkovce se občas vracíme k „retro“ pochutinám a jsme schopni pro vás vyrobit speciální koš, nebo balíček laděný v tomto stylu. Takovým speciálním dárkem dáváte zpátky i kus dětství a rozhodně dotyčného potěšíte a možná i rozesmějete.

 Nabízíme výrobky bez cukru:-)

Nabízíme výrobky bez cukru:-)

stevie.jpg

Naše prodejna myslí i na speciální potřeby některých zákazníků. Lidé s cukrovkou, nebo ti, kteří se vyhýbají konzumaci rafinovaného cukru, si u nás smlsnou. Nabídku těchto speciálních produktů se snažíme neustále rozšiřovat.

Jak se vlastně nahrazuje cukr?

Dříve se používala sladidla pouze na chemické bázi. Nejběžnější byly sacharin, aspartam a acesulfam. Nyní je naopak tendence se těmto sladidlům vyhýbat. U některých studie potvrzují karcinogenní účinky a jejich pravidelná konzumace tak může přispět ke vzniku rakoviny a jiných vážných onemocnění.

Časem se v produktech pro diabetiky začala více objevovat fruktóza. Zde ale pozor, lidé si často myslí, že se jedná o stejnou fruktózu, která se nachází v ovoci, ale není tomu tak. Fruktóza v ovoci se pojí s vlákninou, vitaminy a má pro tělo naprosto jiný účinek, než fruktóza, která se chemickou cestou dostane do sušenek pro diabetiky. Zvýšena konzumace těchto sušenek vede k navyšování tuku a obezita je pro cukrovkáře velice rizikovým faktorem, proto je třeba být s fruktózou na pozoru a s konzumací to nijak nepřehánět.

Přírodní alternativou je stévie, i když i v tomto případě se dají dohledat studie, které hovoří o negativních účincích na organismus. Každopádně stévie má 200 až 300 krát větší sladivost než cukr. Hovoří se i o jejích pozitivních účincích na snižování krevního tlaku a glykémii. V Asii se jedná o velice oblíbené sladidlo, v Japonsku dokonce kryje 50% spotřeby alternativních sladidel. Výrobci se nás ale často snaží klamat, proto je dobré číst složení výrobku. Nezřídka se totiž na výrobku objevuje, že je slazen stévií a teprve po detailním přečtení etikety zjistíme, že sladidlo stévie je ve výrobku obsaženo pouze jediným procentem a zbytek tvoří umělá sladidla, kterým se většinou snažíte vyhnout.

V poslední době se také hojně používá sladidlo maltitol, hlavně při výrobě sušenek a čokolád. Výchozím materiálem pro výrobu maltitolu je kukuřičný, pšeničný, nebo ječmenný škrob. Jeho kalorická hodnota je o polovinu nižší než u klasického cukru a chuťově je hodně podobný, lidé si ho chválí, protože necítí žádný nepříjemný chuťový „ocásek“ na jazyku.

Někteří z nás mají to štěstí, že cukrovkou netrpí. Přesto bychom měli jít střídmou cestou. Konzumace cukru každým rokem stoupá a co nám připadalo sladké před deseti lety, už by na trhu neuspělo (bylo by to pro konzumenty nedostatečně sladké). Dbát na stravu bychom měli všichni, ale pozor musíme dbát hlavně na naše nejmenší, protože, co se naučí v dětství, to si nesou do svého života. Proto je dobré všeho s mírou, takže pokud jsme zdraví, dejme si výbornou čokoládu, skvělou křehkou sušenku, nebo doušek výborného likéru. Vychutnejme si lahodnou chuť, ideálně si můžeme chuťový prožitek spojit s nějakou příjemnou událostí. Každý z nás má často nějakou chuť, či vůni spojenou třeba s příjemnými okamžiky z dětství. Například když jste navštívili babičku a ona z trouby vytáhla čerstvé makové buchty, nebo když přijela návštěva  a vy jste do ruky dostali skvělou mléčnou čokoládu. Vychutnávejme si sladkosti a pokud jsme v tomto směru střídmí, nemusíme cukr ničím nahrazovat.

Cukrovinky bez cukru naleznete zde:

 http://www.darkovka.cz/katalog/vse-pro-diabetikyNovější 1

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.