Bělehradská 118, Praha 2 Tel.: 222 522 322 darkovka@darkovka.cz

VALENTÝNSVÁTEK SVATÉHO VALENTÝNA

valentyn 1.jpgvalentyn 2.jpg

Svátek všech zamilovaných, „Valentýn,“ buď milujeme a užíváme si tento den plnými doušky, nebo naopak do světa křičíme, že se jedná o bohapustou komerci a nechceme mít s tímhle „americkým“ svátkem nic společného. Ať už patříte do jakéhokoliv tábora, historie tohoto svátku je poměrně zajímavá a stojí za to se o ní dozvědět více.

Většina z nás zná pouze část historie. Vše zapříčinila mučednická smrt křesťanského kněze Valentýna ve 3. století našeho letopočtu. Postava svatého Valentýna, který i přes zákaz císaře Claudia II. oddával vojáky a jejich vyvolené, je poměrně známá. Kněz Valentýn zastával názor, že lásce by se nemělo bránit, zatímco císař si naopak myslel, že muž, který má ženu a děti nakonec není tak vynikajícím válečníkem. Na jednom z tajných obřadů, kdy Valentýn oddával, byl přistižen a údajně právě 14. února popraven. Hned poté, co byl Valentýn pohřben, prý na jeho hrobě zázračně rozkvetl mandlovník čerstvě zasazený jeho nešťastnou milou. Proto se zamilovaní obdarovávají květinami. Valentýnovo srdce prý dívce (z poněkud morbidně pojatého soucitu) tajně donesl kat - proto jsou srdce hlavním valentýnským motivemČervená barva pak připomíná jeho nevinně prolitou krev a navíc je stejně jako srdce tradičním symbolem lásky.

 Svátek je částečně také odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce. A tak je svátek svatého Valentýna v podstatě mixem obojího.

Pravdu mají i ti, kteří hovoří o tom, že svátek vznikl hlavně z komerčních důvodů. Na počátku 20. století se totiž dostal Američan Walter Scott do finančních nesnází. Tento podnikatel vyráběl a distribuoval vánoční přání, potřeboval však, aby se přáníčka posílala i v jiném období než pouze před Vánocemi. Proto v roce 1907 vrátil svátek zamilovaných do kalendářů, čímž se mu podařilo ztrojnásobit své zisky.

Valentýnská vyznání, posílání valentýnských přáníček a tajných zamilovaných vzkazů je i po sto letech nedílnou součástí svátku svatého Valentýna. Lidé v tento den vyznávají své nejhlubší city svým láskám a připravují si navzájem nejrůznější překvapení.

V naší zemi se svátek oficiálně slaví až po revoluci v roce 1989. Svátek u nás nemá pevnější kořeny a spousta lidí ho vnímá jako cosi, co k nám dorazilo z Ameriky. Někdo miluje kýčovitá srdíčka, plyšáky a přáníčka a je štěstím bez sebe, že může obdarovat svého partnera, nebo partnerku. Jiní lidé jen přijali hezkou myšlenku a na svatého Valentýna stráví pěkný den se svým protějškem, který zakončí doma u sklenky dobrého vína. Ať už svátek všech zamilovaných vnímáme jakkoliv, vždycky je dobré vzpomenout si na ty, které milujeme (a nemusí to být jen partner). Potěšit blízké nějakou maličkostí, udělat si čas na příjemný večer, nebo alespoň telefonát s tím, komu to už dlouho slibujeme. Je důležité si uvědomit, že každá chvilka strávená s našimi milovanými, je nakonec to nejvíc, co od života můžeme dostat, protože nikdy nevíme, kolik času nám bude dopřáno jít bok po boku.

 

Přejeme všem krásný svátek svatého Valentýna. A milujte se a množte se, protože je nás čím dál méně!

PS: A u nás najdete maličkosti pro každého, i ty kýčovité, které spousta z nás miluje.

 

Valentýnské dárky můžete prohlížet zde:

http://www.darkovka.cz/katalog/valentynske-darky

 

Těšíme se na Vás,

 

Vaše Dárkovka


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.