Bělehradská 118, Praha 2 Tel.: 222 522 322 darkovka@darkovka.cz

VÁNOCEJsme jeden z nejvíce ateistických národů na zemi. Když se v okolí zeptáte na náboženské vyznání, spousta lidí se s hrdostí v hlase přizná k ateismu a někteří se přihlásí k „něcistům“ (Pojem něcismus u nás zavedl teolog Tomáš Halík a myslím, že pro nás je celkem typický. Něcista je člověk, který věří, že existuje něco „nad námi“, co nás přesahuje a co se nedá vysvětlit vědou ani logikou.)  Zbytek lidí při této otázce krčí rameny, protože nad něčím takovým ani nepřemýšlí. 

Historie Vánoc

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Oslavy Vánoc

Křesťané slaví Vánoce i Velikonoce a jsou to pro ně stěžejní svátky. Vánoce připomínají narození Ježíše Krista a začátek jeho putování a šíření evangelia.

Pravoslavná církev slaví Vánoce v jiném období, ale ani to už v současnosti není pravidlem. Například v Bulharsku nebo Řecku se i pravoslavní věřící přiklánějí k období od 24. prosince. Pravoslavné Vánoce končí 19. ledna a další velkou událostí je svátek Kristova křtu. 

Židovské svátky Chanuka se slaví osm dní, jejich začátek se každý rok mění podle židovského kalendáře, ale vždy připadá na naše vánoční období. Chanuka je pro Židy významná především tím, že své náboženství otevřeně prezentují ostatnímu světu, protože většina ostatních židovských svátků je uzavřená především pro jejich společenství.

Ateisté a Vánoce: V posledních letech se z předvánočního období stává „lovecká sezóna“, kdy lidé loví dárky za ty nejlepší ceny. Už od října je jedno z konverzačních témat ve stylu: „Tak už máš nějaké Vánoční dárky?“ Vzápětí se vrháme na mytí oken, pouštíme se do generálních úklidů a ty nejpilnější rodiny se předhánějí v počtu druhů upečeného cukroví. Pak nadejde den D, nacpeme se majonézovým salátem, rozbalíme hromadu dárků a pak už so jen tiše pomyslíme: „Tak zase za rok.“

Tohle je možná hodně černé vykreslení vánočních svátků, ale trochu pravdy na tom nejspíš bude (už jen podle toho, co člověk slyší kolem sebe). Možná všichni nevěříme v Boha, nevnímáme duchovní poslání Vánoc, ale i tak bychom měli tento čas brát jako dobu, kdy odhodíme pracovní povinnosti, stres, spěch. Je to čas, kdy můžeme jen tak být spolu, bez velkých plánů, dodržování časových harmonogramů, smát se, ochutnávat dobroty, koukat na pohádky, nic velkého neřešit a také si uvědomit, za co můžeme být vděčni a přestat brát vše dobré v našem životě jako samozřejmost.

Takže bez ohledu na náboženské vyznání přejeme všem KRÁSNÉ VÁNOCE

Vaše Dárkovka


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.